Successive Winners

Successive Winners

SUZUKI WORLD CUP Successive Winners

Senior Division

2017

Rank 1st 2nd 3rd
Individual Men Mizuki Saito
(JPN)
Daniel Bali
(HUN)
Ryu Jusun
(KOR)
Individual Women Riri Kitazume
(JPN)
Dora Hegyi
(HUN)
Polina Amosenok
(RUS)
Mixed Pairs Sara Moreno
Vincente Lli
(ESP)
Riri Kitazume
Takumi Kanai
(JPN)
Dora Hegyi
Daniel Bali
(HUN)
Trios Riri Kitazume
Mizuki Saito
Takumi Kanai
(JPN)
Xi Yuefeng
Pan Lixi
Xu Xuesong
(CHN)
Viet Anh Nguen
Hoai An Vuong
Ngoc Thuy Vi Tra
(VIE)
Groups Li Lingxiao
Pan Lixi
Xu Xuesong
Jiang Shuai
Li Qi
(CHN)
Hoang Phong Le
Viet Anh Nguyen
Hoai An Vuong
Hong Ngoc Dinh
Ngoc Thuy Vi Tran
(VIE)
Tihomir Barotev
Antonio Papazov
Ana Maria Stoilova
Darina Pashova
Ivelina Lukaki
(BUL)

2016

Rank 1st 2nd 3rd
Individual Men Mizuki Saito
(JPN)
Kim Hanjin
(KOR)
Bali Daniel
(HUN)
Individual Women Yu Yangyang
(CHN)
Riri Kitazume
(JPN)
Aurelie Joly
(FRA)
Mixed Pairs Hua Feiyang
Yu Yangyang
(CHN)
Davide Donati
Michela Castoldi
(ITA)
Dora Hegyi
Bali Daniel
(HUN)
Sara Moreno
Vincente Lli
(ESP)
Trios Li Lingxiao
Pan Lixi
Xu Xuesong
(CHN)
Riri Kitazume
Mizuki Saito
Takumi Kanai
(JPN)
Maxime Decker-Breitel
David Orta
Laurena Giunipero
(FRA)
Groups Feng Kai
Jiang Shuai
Hua Feiyang
Yan Qizhi
Ji Yang
(CHN)
Florian Bugalho
Marine Vandroux
Gavin Jourdan
Aurelie Joly
David Orta
(FRA)
Eiichi Ohmura
Tomomi Ohmura
Yu Shojima
Mayo Sakashita
Haruki Yano
(JPN)

2015

Rank 1st 2nd 3rd
Individual Men Ivan Veloz
(MEX)
  Mizuki Saito
(JPN)
Kim Hanjin
(KOR)
Individual Women Yu Yangyang
(CHN)
Dora Hegyi
(HUN)
Yoko Kishiro
(JPN)
Mixed Pairs Sara Moreno
Vincente Lli
(ESP)
  Loana Panaete
Nicolae Barna
(ROU)
Dora Hegyi
Bali Daniel
(HUN)
Trios Kim Hanjin
Go Kyungmin
Ryu Jusun
(KOR)
Dong Shilin
Hu Banda
Ma Dong
(CHN)
Mana Kodama
Yoko Kishiro
Mayu Sakai
(JPN)
Groups Han Jaehyun
Kim Tae Hyeon
Lee Jongu
Lee Kyung Ho
Lee Seung Hyun
(KOR)
Loana Panaete
Bianca Maria Gorgovan
Nicolae Barna
Gabriel Boscer
Stefan Savulescu
(ROU)
Danil Chayun
Alexander Kolbunov
Kirill Lobaznyuk
Roman Semenov
Evgeniia Kudymova
(RUS)

Youth Division

2017

Rank 1st 2nd 3rd
AG2
IM Single
Che Thanh Nguyen
(VIE)
Timur Kulaev
(RUS)
Petr Perminov
(RUS)
AG2
IWs Single
Daria Tikhonova
(RUS)
Minh Phuong Bui
(VIE)
Nhat Phuong Trinh Pham
(VIE)
AG1
IM Single
Miquel Manez
(ESP)
Damir Manafov
(RUS)
Ippo Imamura
(JPN)
AG1
IW Single
Ilona Gorgenyi
(HUN)
Yui Sakurama
(JPN)
Kseniia Stefu
(RUS)
AG2
Trio
Mifu Kaneko
Mizuki Oshima
Akari Yahaba
(JPN)
Che Thanh Nguyen
Ngoc Anh Vy Nguyen
Nhat Phuong Trinh Pham
(VIE)
Zhanpeng Xue
Ziyu Tian
Jiarui Li
(CHN)
AG1
Trio
Rio Yamamoto
Mao Okamoto
Yui Sakurama
(JPN)
Chisaki Nakagawa
Yuki Nakamura
Nazuki Ishihara
(JPN)
Xiaoxiao Yi
Le Chang
Meijie Li
(CHIN)
AG2
Mixed Pair
Petr Perminov
Daria Tikhonova
(RUS)
The Gia Hien Phan
Ha Vi Tran
(VIE)
Timur Kulaev
Ruslana Khalezova
(RUS)
AG1
Mixed Pair
Damir Manafov
Kseniia Stefu
(RUS)
Miquel Manez
Sonia Vidal
(ESP)
Junyi Liu
Ruiyi Long
(CHN)

2016

Rank 1st 2nd 3rd
AG2
Individual Men
Sho Kawai
(JPN)
Takumi Tonoshita
(JPN)
The Gia Hien Phan
(VIE)
AG2
Individual Women
Mifu Kaneko
(JPN)
Minh Phuong Bui
(VIE)
Maria Tereshina
(RUS)
AG2
Trio
Risako MasudaSho Kawai
Mizuki Shibuya
(JPN)
Miju Kaneko
Mizuki Oshima
Akari Yahaba
(JPN)
The Gia Hiem Phan
Minh Phuong Bui
Dao Hai Giang
(VIE)
AG1
Individual Women
Ha Vi Tran(VIE) Kanon Miyajima(JPN) Ngoc Anh Vu(VIE)

2015

Rank 1st 2nd 3rd
AG2
Individual Men
Li Lingxiao
(CHN)
Phan The Gia Hien
(VIE)
Sarayut Hamsanghal
(THA)
AG2
Individual Women
Riri Kitazume
(JPN)
Anastasiia Ziubina
(RUS)
Yupawan Poosanapong
(THA)
AG2
Trio
Li Lingxiao
Li Lingfei
Yang Minge
(CHN)
Riri Kitazume
Yuri Omata
Mizuki Ooshima
(JPN)
Elena Ivanova
Nika Kudinova
Anastasiia Ziubina
(RUS)
AG1
Individual Men
Sho Kawai
(JPN)
Ngoc Huy Dao
(VIE)
Shoyou Hagimoto
(JPN)
AG1
Individual Women
Mifu Kaneko
(JPN)
Daria Tikhonova
(RUS)
Ha Vi Tran
(VIE)
AG1
Trio
Miju Kaneko
Yuzuki Tanaka
Akari Yahaba
(JPN)
Yuuich Hamano
Sho Kawai
Kanon Miyajima
(JPN)
Ngoc Huy Dao
Ha Vi Tran
Ngoc Anh Vu
(VIE)